Online rezervačný systém

o nás

Fitfactory

Už na prvý pohlaď môžeme badať veľký nepomer medzi počtom strojov v našom fitnesscentre a plochou, ktorá je určená pre tréning z rôznymi pomôckami ako TRX, bosu, kettlbel, medicinbal, lano a mnoho iných, či cvičenia vlastným telom, ako napríklad na gymnastickom páse....
Byť silný pri sedení, alebo ležaní je určite lákavé pre všetkých fanúšikov pekných tiel. My máme na vec trošku iný názor. Posilňovanie na tzv. posilňovacích strojoch je pre človeka neprirodzená činnosť, ktorá s produktívnym cvičením nemá nič spoločné. Táto činnosť rozvíja len samotné svaly, ale nie pohyb, ktorý vykonávame v bežnom živote! Prečo by ma malo tešiť to, že za týždeň som zdvihol dve tony nezmyselného železa, keď nedobehnem ani k susedom? V presne vymedzených pohyboch rozvíjať opäť raz vymedzené svalové partie a potom v tomto vymedzenom pohybe spočíva aj celá sila.
Samozrejme, že hlavné je, aby človek zveľaďoval svoje telo a či to bude robiť spôsobom aký preferujeme my, alebo pomocou posilňovacích strojov, je len na ňom. U nás máte teda na výber z oboch variant. Funkčný tréning, alebo cvičenie na posilňovacich strojoch. Aj v tomto prípade sa však dá hovoriť o zlatej strednej ceste.

Funkčný tréning!

Funkčný tréning v preklade znamená, že cvičíme prirodzene, funkčne. Cieľom nie je dosiahnuť nadupané bicepsy, ale posilniť svalstvo, ktoré každodenne využívame v priebehu celého dňa. Jeho hlavné využitie sa momentálne využíva v profesionálnom športe. Pretože ani v jednom športe okrem silových trojbojov a podobne, sa neleži na lavičke ani nesedí. Cieľom tréningu profesionálneho športovca, je v tréningu nasimulovať pohyb a pohybovú štruktúru, ktorá je využívaná počas výkonu a urobiť ju zložitejšou a náročnejšou a tým telo nútiť k adaptácii na vyššiu záťaž. Toto sa deje prostredníctvom funkčného tréningu. Pre rekreačných športovcov má funkčný tréning využitie hlavne zo zdravotného hľadiska. Či už teda ide o športovca, alebo o bežného človeka, je potrebné si povedať, že najdôležitejšiu rolu v našom tele zohrávajú svaly jadra (core), ktoré sa dajú posilniť len prostredníctvom funkčného tréningu.

Jadro

Jadro nás nesie, či drží „po kope" (môžeme si to predstaviť ako svalový „korzet"). Je doslova východiskom pre efektivitu všetkých pohybov, či naše zdravie. Keď následne oslabené svaly jadra tela vychýlia panvu, tak zákonite sa musí vychýliť aj chrbtica (vidíme jej napojenie na obrázku)... Ani končatiny asi nebudú na tom úplne ideálne. Šikmo postavená panva nám bude ničiť napríklad bedrový kĺb, vytvárať lordózu chrbtice a keď pridáme do toho nejakú športovú či pracovnú záťaž, začnú prichádzať spomínané zdravotné problémy. Väčšina bolestí chrbtice sa dá napraviť správne zvolenými posilňovacími a uvoľňovacími cvičeniami, alebo najlepšie ešte tým bolestiam predchádzať. Ako si môžete všimnúť na obrázku, tak tieto svaly prakticky obaľujú oblasť panvy.